Да разполагате с джакузи е както удоволствие, така и отговорност. Поддръжката и почистването на джакузито са ключови, за да гарантирате приятното изживяване по време на ползване и дълголетието на придобивката. В този наръчник ще откриете всичко, което трябва да знаете за пълното и правилното почистване на jacuzzi, за да можете да се радвате на придобивката с години.
Колко често трябва да почистваме джакузито?
Честотата на почистване на джакузито ще варира спрямо това колко често то се използва. Добре е няколко пъти седмично или след всяко ползване да го почиствате с помощта на подводен уред за почистване, а веднъж на 2-3 месеца трябва да го почиствате основно. Това е така, защото с времето се натрупват отлагания по стените и в джетовете, които могат да се втвърдят и да предизвикат образуването на плесени.
Необходими инструменти и материали
Ето кои са по-важните пособия, с които трябва да разполагате, ако искате да почистите основно джакузито:
- предпазни ръкавици;
- почистващ препарат за джакузи;
- мека четка или стара четка за зъби;
- кухненска гъба за миене без абразивна повърхност;
- микрофибърна кърпа.
Как да почистим джакузито стъпка по стъпка?
Преди да преминете към почистването на джакузито, прочетете информационната брошура, в която се споменава какво трябва и не трябва да се прави по време на почистване, както и какви продукти можете да използвате.
Стъпка 1: Източване и дезинфекция на джакузито
Започнете процеса по почистване на джакузито, като шоково добавите дезинфектант в доза с 5-10 пъти надвишаваща нормалните нива. След което активирайте джетовете на максимална степен за около 15 мин., за да може наситената с дезинфектант вода да измие, дезинфекцира и почисти всички тръбни съединения.
Стъпка 2: Изпразнете джакузито
При изпразването имайте предвид, че водата е с висока концентрация на дезинфектант. Не изливайте в локални пречиствателни станции и не я използвайте за поливане.
Стъпка 3: Почистете вътрешността на джакузито
След като сте извършили подготовката, време е за същинското почистване на джакузито, при което трябва да се изчистят стените, дъното и всички водни и въздушни дюзи.
Напоете гъбата с препарата за джакузи и го разнесете по цялата вътрешност на уреда. Изтъркайте стените и дъното внимателно, без да натискате прекалено силно. Използвайте старата четка за зъби или друга мека четка, за да изчистите дюзите от замърсявания и минерални наслагвания.
След като сте приключили с почистването, изплакнете джакузито с чиста вода, за да отстраните остатъците от почистващия препарат. След това подсушете внимателно с чиста и суха кърпа.
Стъпка 4: Почистете филтъра на джакузито
Следвайте инструкциите на производителя, за да изкарате филтъра и да го почистите. Изплакнете го със силна струя вода (но не и с водоструйка), за да премахнете по-големите частици, след което го напръскайте със същия препарат за почистване на джакузи, който използвахте по-рано. Оставете фълтъра настрани за 15 минути, за да позволите на препарата да разгради замърсяванията. Използвайте меката четка или четката за зъби, за да изтъркате останали частици. Накрая изплакнете добре филтъра и го върнете в джакузито.
Ако филтърът е силно замърсен може да се наложи да повторите целия процес, за да премахнете по-упоритите наслоявания, а ако и това не помогне, ще трябва да накиснете филтъра за 20-тина минутки в смес от топла вода и препарат, преди да го изтъркате. Не използвайте силно замърсени филтри, по-добре е да закупите нов и да го подмените.
Стъпка 5: Почистете външните стени на джакузито
Започнете като почистите покривалото на джакузито с мека четка или гъба, след което почистете и полирайте и стените. Използвайте подходящи препарати за отделните елементи, изработени от различни материали – акрил, метал, и други, за да ги предпазите от повреда. Подсушете цялото джакузи за последен път.
Как се поддържа джакузи?
Друг важен момент в притежаването на джакузи е неговата редовна поддръжка и профилактика. Те са необходими, за да предотвратите проблеми, за да поддържате оптималната чистота на водата, и за да удължите живота на всеки компонент, част от джакузито. Ето как правилно да поддържате джакузито:
- Почиствайте филтрите всяка седмица – един път седмично изваждайте и изплаквайте филтъра на джакузито, за да поддържате неговата чистота. Редовната поддръжка осигурява ефективността на цялата система.
- Обслужвайте помпите на три месеца – всяко тримесечие проверявайте и обслужвайте помпите на джакузито, за да подпомогнете безпроблемното им функциониране.
- Тествайте водата всеки месец – тествайте водата на всеки 2-3 дни и преди всяко ползване – извършвайте систематични тестове на качеството на водата. Това включва проверка на pH нивото, концентрацията на дезинфектант и други параметри. Активното поддържане на баланса на водата предотвратява различни проблеми, като например образуването на варовик.
- Почиствайте джакузито в дълбочина на всеки 2-3 месеца – а ако е много натоварено или е за обществено ползване, и всеки месец. Ако използвате джакузито често, то е добре всеки месец да отделяте час-два, за да го почистите в дълбочина, както обяснихме по-горе.
Дезинфекция на джакузито
Освен механичното почистване, водата в джакузито също трябва да се дезинфекцира редовно с помощта на препарати. Ако вашият модел джакузи е снабден със система за дезинфекция на водата (озонгенератор), то може да понижите дозата на дезинфектантите.
Използването на хлор на таблетки е възможно, но не се препоръчва за дезинфекция на хидромасажни устройства, тъй като хлора е нестабилен при високи температури, а и миризмата му е много силна. За целта се използват препарати като активен кислород или бром таблетки. Може да използвате и готов комплект за поддръжка на джакузи.
Това беше всичко, което трябва да знаете за почистването, дезинфекцията и поддръжката на джакузито. Стига да отделяте време за редовната поддръжка и почистването на този уред, можете да сте уверени, че той ще ви радва с години. По този начин не само ще запазите джакузито в оптимално състояние, но и ще осигурите чиста и безопасна среда на всички, които го използват.